Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uzyskać rekompensatę od przestępcy

19 maja 2017 | Prawo w biznesie | Krystian Bodys

Są proste środki prawne, które pozwalają na zasądzenie na rzecz pokrzywdzonego, np. przedsiębiorcy odszkodowania od oskarżonego, który jest także jego dłużnikiem. Możliwe jest dochodzenie swoich pieniędzy na drodze zwykłego powództwa cywilnego lub złożenie wniosku o naprawienie szkody. Który sposób jest lepszy?

Każdy może stać się ofiarą przestępstwa. Oczywiście może to spotkać także przedsiębiorcę. W wyniku przestępstwa zdarza się często, że zostaje uszczuplony majątek pokrzywdzonego. Wówczas z pewnym przerażeniem zaczyna się myśleć o sposobie uzyskania rekompensaty od sprawcy przestępstwa. Szuka się odpowiedzi, w jaki sposób można ją uzyskać. Okazuje się jednak, że uzyskanie odszkodowania nie jest wbrew pozorom, szczególnie skomplikowane.

Najlepiej posłużyć się przykładem. Pan Andrzej Wiśniewski, szef małej firmy handlowej planował zakup luksusowego samochodu z drugiej ręki. Jednak zamiast cieszyć się wymarzonym samochodem, padł ofiarą oszustwa. Najpierw sprzedawca zapewniał, że z uwagi na dobrą znajomość niemieckiego rynku, jest w stanie sprowadzić dla pana Andrzeja samochód za relatywnie niewielką kwotę. Tytułem zaliczki potrzebuje jedynie 20 tys. złotych. Sprzedawca otrzymał tę kwotę. Po upływie ustalonego terminu dostawy samochodu nie został on jednak przekazany nabywcy. Sprzedawca utrzymywał, że opóźnieniu winne są urzędy niemieckie i za tydzień kupujący cieszyć się będzie swoim nowym nabytkiem. Jednak tak się nie stało.

Nie ma auta, jest akt oskarżenia

Minęły kolejne trzy tygodnie i samochodu nadal nie było. Sprzedawca przestał odbierać telefony i odpowiadać na maile. Po prostu zniknął. W tej sytuacji pan Andrzej zawiadomił o podejrzeniu popełnienia oszustwa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10753

Wydanie: 10753

Spis treści
Zamów abonament